Zdrowe, piękne i śnieżnobiałe zęby to niewątpliwy atut. Ładny uśmiech otwiera wiele drzwi i dodaje poczucia wartości. Co zrobić, aby utrzymać lub uzyskać zęby w doskonałej kondycji, zdrowiu i kolorystyce? Na czym polega higienizacja? Czy warto wybielać zęby i kiedy niezbędne są implanty? Sprawdź gdzie wykonać implanty zębów w Krakowie oraz poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!
Jak dbać o zdrowe zęby? Higienizacja
Zdrowe zęby są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim bezpieczne. Aby tak było należy o nie regularnie dbać. Bardzo ważne jest odpowiednie mycie. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku i przy wykorzystaniu do tego właściwej szczoteczki. Odpowiednia będzie na tyle długa, że z powodzeniem pozwoli na umycie zębów trzonowych i będzie posiadała włosie o twardości umożliwiającej pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i osadów. Najliczniej poleca się szczoteczki o włosiu medium, zwłaszcza osobom, które często sięgają po kawę, herbatę lub kolorowe jedzenie. Higiena jamy ustnej to nie tylko dbanie o zęby, ale również język. Należy go oczyszczać podczas każdego szczotkowania zębów.
Z uwagi na fakt, iż szczoteczki usuwają brud i osady z powierzchni zębów oraz języka, ale nie są w stanie sięgnąć do przestrzeni międzyzębowych, warto zainwestować w nici dentystyczne. Te usuną garbniki i resztki jedzenia ze szczelin między zębami, co optycznie wybieli ich koloryt, ale przede wszystkim chroni przed próchnicą.
Oprócz domowych sposobów walki o piękny uśmiech dobrze skorzystać z oferty gabinetów stomatologicznych. Zabiegiem profilaktycznym, który powinno się wykonywać regularnie jest higienizacja. Polega ona na oczyszczaniu zębów, usuwaniu osadów oraz kamienia nazębnego. Higienizacja ma za zadanie wpłynąć na stan zębów, ale jednocześnie często przynosi efekt wybielający.
Higienizacja składa się z czterech etapów.
- skaling – usuwanie kamienia nazębnego
- piaskowanie – usuwanie przebarwień oraz osadów
- polerowanie – wygładzenie powierzchni zęba, aby na przyszłość trudniejsze było osadzanie się na niej nalotów
- fluoryzacja – lakierowanie szkliwa fluorem, aby zwiększyć jego odporność na próchnicę.
Zaleca się, aby higienizację zębów wykonywać raz lub dwa razy do roku, jednak częstotliwość poddawania się tego rodzaju zabiegom zawsze należy ustalać indywidualnie ze stomatologiem.
Higienizacja jest niezbędna przed wybielaniem zębów metodą gabinetową oraz szczególnie polecana osobom, które noszą aparat ortodontyczny.
Implanty zębów: kiedy są potrzebne?
Implanty zębów mają za zadanie zastąpić naturalne uzębienie po jego utracie. Najnowocześniejsze technologie pozwalają na tworzenie implantów do złudzenia przypominających naturalne zęby. Posiadają one nie tylko odpowiedni kształt i wielkość, ale również kolor.
Implant składa się z tytanowego lub cyrkonowego wszczepu umieszczanego w dziąśle w sposób, który umożliwi mu zrośnięcie się z pozostałą częścią tkanki oraz korony. Korony, a więc widoczne części zęba, wykonuje się najczęściej z akrylu, metalu lub cyrkonu.
Implanty zębów zalecane są osobom, u których ząb samoistnie wypadł z uwagi na swój wiek, uległ zepsuciu i musiał zostać usunięty lub został zniszczony lub wybity na skutek wypadku. Uzupełnienie uzębienia o implant jest wskazane nie tylko z uwagi na estetykę, ale przede wszystkim zdrowie pozostałego uzębienia. Braki w nim mogą powodować przemieszczanie się pozostałych zębów, co z kolei prowadzi do ich ścierania się lub nachodzenia na siebie. Jeśli planujesz wykonać implanty zębów w Krakowie, jedną z polecanych klinik jest CDC Stomatologia
Warto wspomnieć, iż prawidłowo umieszczona proteza będzie służyć przez całe życie jej użytkownika. Daje to niebywały komfort użytkowania oraz ogranicza koszty dentystyczne w przyszłości.
Implanty zębów są pomysłem wartym rozważenia. Obecnie ich ceny sprawiają, że rozwiązanie to staje się coraz szerzej wykorzystywane i dostępne dla dużej rzeszy pacjentów. CDC Cracow Dental Centre to jedno z polecanych przez nas miejsc, gdzie warto wykonać implanty zębów w Krakowie.
Wybielanie zębów, by mieć biały uśmiech
Wybielanie zębów stosuje się, aby usunąć ich przebarwienia. Proces polega na rozpadzie nadtlenku wodoru oraz penetrowaniu szkliwa i przebarwionej zębiny przez wolne rodniki, następnie na utlenieniu przebarwień. Na skutek tego procesu barwniki obecne w zębinie rozjaśniają ją na, nie osłabiając jednocześnie struktury twardych tkanek zębów.
Zęby można rozjaśnić na dwa sposoby – metodą gabinetową oraz nakładkową. Wybór odpowiedniej techniki jest uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Wybielanie nakładkowe opiera się o zastosowanie specjalistycznej szyny, do której aplikowany jest środek wybielający. Wybielanie gabinetowe daje zdecydowanie szybsze efekty, ponieważ podczas jednego zabiegu możliwe jest rozjaśnienie kolorytu uzębienia nawet o osiem odcieni w skali VITA. W gabinecie stomatologicznym na zęby nakłada się stężony żel wybielający i aktywuje go światłem. Obydwie formy wybielania można łączyć.