Każdy, kto rzucał palenie wie, jak trudne jest to zadanie. Nawet jeśli początkowo obiecujemy całkowite odstawienie papierosów, to zdarza się, że nie jesteśmy w stanie oprzeć się sile nałogu. Czy jednak musi tak być, że jednorazowe sięgnięcie po nikotynę niweczy wszystkie nasze dotychczasowe wysiłki? Otóż niekoniecznie.
Dlaczego rzucić palenie?
Jest wiele powodów, dla których warto pożegnać się z tym nałogiem. Przede wszystkim jest to kwestia własnego zdrowia. Palenie zwiększa bowiem ryzyko powstania wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, do których zaliczyć można między innymi miażdżycę, nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Warto jednak pamiętać, że nałóg ten w bardzo niekorzystny sposób odbija się również na otoczeniu palacza. Zjawisko biernego palenia jest czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania różnego rodzaju nowotworów. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci, u których zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych, a także mogą wystąpić problemy z uczeniem się, koncentracją, zaburzeniami mowy i zachowania.
Palenie papierosów jest nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również i… portfela. Według danych CBOS z 2019, palacze rocznie wydają ok. 2800 zł.
Nie tylko sukcesy
Proces rzucania palenia jest dość skomplikowany, dlatego też nie można na początku oczekiwać od siebie perfekcji. Drobne wpadki nie mogą być powodem do zaniechania działania. Tylko konsekwencja i wytrwałość, przyczynią się do odniesienia sukcesu w tym zakresie.
Jeśli zdarzy się w tym okresie sięgnąć po papierosa, należy wówczas dokładnie przeanalizować tą sytuację i zidentyfikować jej przyczynę. Dzięki temu być może następnym razem uda się znaleźć lepszą alternatywę. Warto również porozmawiać z zaufaną osobą, która okazuje wsparcie w tym trudnym czasie. Szczera rozmowa może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych zachowań. Cały czas należy także pamiętać o swoich celach, a także koncentrować swoją uwagę na wszystkich pozytywnych elementach, które udało się już osiągnąć. Niech będą one motywatorem do dalszych starań.
Dodatkowa pomoc przy rzucaniu palenia
W celu ułatwienia sobie przejścia przez proces walki z nałogiem, wykorzystać można dostępne na rynku tabletki na rzucenie palenia. Odpowiedni lek pomaga bowiem w zmniejszeniu głodu nikotynowego, co w rezultacie przyczynia się do zwiększenia szans na odniesienie sukcesu. Podczas odstawiania nałogu, warto sięgnąć po Recigar, który wykazuje bardzo skutecznie działanie. Pełna terapia za pomocą tego preparatu trwa 25 dni.