O czym może świadczyć twardy brzuch w czasie ciąży? Czy to normalne zjawisko?

0
1576
twardy brzuch w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobiece ciało zmienia się bardzo szybko, dostosowując się do potrzeb rosnącego płodu i przygotowując do bezpiecznego porodu. Niektóre ze związanych z tym dolegliwości, takie jak twardniejący brzuch, wzbudzają obawy u przyszłych mam. Czy rzeczywiście powinny stanowić powód do niepokoju? Przeczytajcie.

Dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy?

Już od pierwszych dni po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą liczne procesy, przygotowujące ją do stworzenia bezpiecznego lokum dla nowego życia. Gwałtowne zmiany hormonalne wpływają zarówno na wygląd, jak i samopoczucie przyszłej mamy. Od pierwszych tygodni powiększa się i rozciąga również macica. Przez cały okres ciąży zwiększy swoją objętość aż kilka razy, by później, w okresie połogu wrócić do poprzedniego rozmiaru. Jej najintensywniejszy wzrost można zauważyć w ostatnim trymestrze – wtedy brzuch ciężarnej staje się najbardziej okazały – czemu może towarzyszyć uczucie skurczy lub ucisku w dolnej części brzucha.

Jest to spowodowane naturalnym procesem przygotowania do porodu, czyli skurczami Braxtona-Hicksa, czasem nazywanymi również skurczami przepowiadającymi. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla matki ani dziecka, mogą być jednak nieco uciążliwe.  Najczęściej pojawiają się nagle i trwają kilkanaście sekund. W czasie ich występowania warto się położyć lub chociażby wygodnie usiąść i poczekać, aż miną. Można unieść nieco wyżej nogi, by poprawić krążenie. Nie zaleca się natomiast masowania brzucha. Aby zminimalizować ryzyko dolegliwości bólowych, na tym etapie ciąży należy przywiązywać większą wagę do odpoczynku, zwolnić dotychczasowe tempo życia i wsłuchać się z potrzeby własnego organizmu.

Zobacz również: https://humana-baby.pl/blog/co-moze-oznaczac-twardy-brzuch-w-ciazy/

Co jeszcze może być przyczyną twardego brzucha?

Czasem objaw ten jest wynikiem zmian hormonalnych – wtedy pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze – jest to jednak bardziej uczucie napięcia niż twardnienia. Może być również skutkiem niedoboru magnezu lub potasu w organizmie. Aby to stwierdzić, konieczne będzie wykonanie badania krwi. W niektórych przypadkach twardnienie brzucha w III trymestrze ciąży spowodowane jest  specyficznym ułożeniem się dziecka w macicy. Napierając na zewnętrzną część brzucha, może powodować lekki ból i uczucie twardości, które mija wraz ze zmianą pozycji.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Twardnienie brzucha zazwyczaj nie jest groźnym objawem i nie wymaga konsultacji ginekologicznej. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy okres lub towarzyszą mu objawy takie jak silny, uporczywy ból, krwawienie z dróg rodnych lub brak wyczuwalnych ruchów dziecka, konieczna jest szybka wizyta u lekarza prowadzącego ciążę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ