Femtolasik – nowoczesna metoda do usuwania wad wzroku

0
1397
Femtolasik

Wady wzroku (tzw. refrakcji) są ogromnym utrapieniem dla wielu osób – zarówno młodych i aktywnych, jak i starszych. Utrudniają bowiem codzienne funkcjonowanie, a niekiedy wręcz uniemożliwiają wykonywanie pewnych czynności (np. uprawianie sportu). Mowa tutaj w szczególności o krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmie. Na szczęście obecnie istnieje możliwość skutecznego usunięcia tych wad z użyciem nowoczesnej metody, znanej pod nazwą femtolasik. Jest to zabieg z wykorzystaniem specjalnego lasera femtosekundowego.

Przebieg procedury krok po kroku

Laserowe zabiegi różnych wad wzroku techniką LASIK są niezwykle popularne z powodu wysokiej skuteczności, stosunkowo łatwej dostępności oraz niewielkiego obciążenia dla pacjenta. Przeprowadza się ich w naszym kraju co najmniej kilkanaście tysięcy rocznie. Metoda femtolasik jest spośród nich zdecydowanie najbardziej nowoczesna i najbezpieczniejsza. Poza tym pozwala wyeliminować nawet bardzo poważne wady – np. krótkowzroczność do -10 dioptrii czy astygmatyzm do 6 dioptrii. Najważniejsze jest to, że po wykonaniu procedury pacjent przeważnie nie musi już nosić okularów ani soczewek. Omawiany zabieg jest zawsze przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym po uprzednim zastosowaniu specjalnych kropli – znieczulających oraz z antybiotykiem. Obejmuje dwa etapy. W pierwszym z nich lekarz precyzyjnie odcina wierzchni płatek rogówki, pozostawiając jednocześnie przyczep po stronie nosa. Następnie przechodzi do modelowania zrębu rogówki przy użyciu lasera sterowanego komputerowo, emitującego fale światła o ultrakrótkiej długości, określane mianem promieni ultrafioletowych. Działają one niezwykle płytko i trafiają w precyzyjnie zaplanowane wcześniej obszary, co pozwala bez większego problemu przywrócić prawidłowy kształt delikatnej rogówki. Na koniec odcięty płatek zostaje z powrotem przyłożony, a oko przez parę minut musi pozostać otwarte. Zwieńczeniem procedury jest nałożenie opatrunku. Sam proces działania lasera trwa maksymalnie minutę, natomiast cały zabieg około pół godziny. Później pacjent przez kilka godzin przebywa jeszcze na sali operacyjnej pod ścisłą opieką lekarza, a po wykonaniu weryfikacyjnego badania okulistycznego jest odsyłany do domu.

Kluczowe zalety metody femtoLASIK

Femtolasik to nowoczesny zabieg laserowy dający znacznie lepsze efekty i zapewniający dużo wyższy poziom bezpieczeństwa aniżeli tradycyjne techniki. Główną rolę odgrywa tutaj bowiem laser femtosekundowy, umożliwiający wykonanie zaprogramowanego cięcia rogówki o precyzyjnie określonej grubości oraz średnicy. Drugą zaletą jest maksymalnie krótki czas całej procedury, co przekłada się bezpośrednio na komfort pacjenta. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że po zabiegu dochodzenie do pełni zdrowia jest szybsze, a ryzyko wystąpienia powikłań ograniczone do minimum (chodzi zwłaszcza o ewentualne stany zapalne). Stabilizacja widzenia następuje w ciągu zaledwie kilku dni, dzięki czemu pacjent może niemal od razu wrócić do pracy czy szkoły.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ