Problemy z pęcherzem to dolegliwość, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć bądź wiek. Często, mimo bolesnych objawów, wstydzimy się skonsultować naszą sytuację z lekarzem. Nietrzymanie moczu może więc w łatwy sposób zburzyć nasze poczucie pewności i wzmocnić w nas poczucie wstydu. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Na rynku istnieje wiele preparatów, które mogą pomóc w takiej sytuacji. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym jest nietrzymanie moczu i w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić.
- Nietrzymanie moczu – geneza dolegliwości
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu
- Naglące nietrzymanie moczu
- Zapalenie pęcherza moczowego – jak wpływa na nietrzymanie moczu?
- Skuteczne środki na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu – geneza dolegliwości
Nietrzymaniem moczu nazywamy sytuację, w której mocz w sposób niekontrolowany i mimowolny jest wydalany z pęcherza moczowego. W fachowej terminologii przypadłość ta nazywa się inkontynencja. Osoba dotknięta nią nie jest w stanie kontrolować wydalania moczu. W trakcie mikcji mocz jest wydalany częściowo bądź całkowicie.
Problem ten najczęściej występuje u kobiet, jednak dotyczy również mężczyzn. Głównie występuje u ludzi starszych i związany jest ze zmianami w organizmie, które występują wraz z wiekiem.
Objawy nietrzymania moczu to między innymi:
- potrzeba natychmiastowego oddania moczu
- konieczność częstego oddawania moczu (częstomocz)
- popuszczanie moczu po ustaniu mikcji
- mimowolne oddawanie moczu podczas wysiłku fizycznego i aktywności fizycznych (jak np. kaszel)
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Jest to jeden z czterech typów nietrzymania moczu. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, dochodzi do wycieku w wyniku wzrostu ciśnienia. Można wyróżnić trzy etapy wysiłkowego nietrzymania moczu. Najłagodniejszym z nich jest etap, gdy wyciek moczu wynika ze wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kaszlu czy śmiechu. Drugim stopniem jest sytuacja, gdy niekontrolowany wyciek moczu pojawia się w momencie średniego wysiłku, takiego jak bieganie czy dźwiganie. Ostatnia faza to nietrzymanie moczu przy najmniejszym wysiłku, takim jak zmiana pozycji.
Przyczyną tego rodzaju nietrzymania moczu jest najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy. Aby leczyć nietrzymanie moczu takiego rodzaju, zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz trening pęcherza. Wzmocnione mięśnie dna miednicy mogą zapobiec nietrzymaniu moczu, a ćwiczenia mięśni Kegla zalecane są także kobietom po porodzie, w ciąży i w okresie menopauzy. Jeśli ćwiczenie mięśni dna miednicy nie przynosi rezultatu, należy rozpocząć leczenie farmakologiczne bądź chirurgiczne.
Naglące nietrzymanie moczu
Przy tym typie nietrzymania moczu, następuje mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową pod wpływem parcia. Jest to najczęstsza przyczyna wystąpienia nietrzymania moczu wśród mężczyzn. W tym przypadku pojawia się uczucie parcia na mocz bez względu na wypełnienie pęcherza, które skutkuje wyciekiem. Mówimy wtedy też o nadreaktywności pęcherza. Problem nietrzymania moczu tego typu również może rozwiązać trening mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, bądź leczenie farmakologiczne.
Mieszane nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z przepełnienia to dwa kolejne typy tej dolegliwości. Pierwszy z nich to mieszanka objawów dwóch poprzednich typów, Drugi z nich najczęściej wiąże się z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn. Bez względu na typ dolegliwości, wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż mogą prowadzić do groźnych konsekwencji.
Zapalenie pęcherza moczowego – jak wpływa na nietrzymanie moczu?
W przypadku częstego oddawania moczu i występowaniu między innymi bólu cewki moczowej, przyczyną może być zapalenie pęcherza. Częste infekcje układu moczowego najczęściej dotykają kobiet, lecz zdarzają się również u mężczyzn. Nietrzymanie moczu przy zapaleniu pęcherza to sytuacja dość trudna, jednak jest to przemijające nietrzymanie moczu, które powinno zniknąć wraz z wyleczeniem układu moczowego. Aby jednak potwierdzić to, należy wykonać badanie ogólne moczu, które wykaże stan zapalny pęcherza. Należy również potwierdzić sytuację z lekarzem, który dobierze odpowiednią antybiotykoterapię, by wyeliminować bakterie rozwijające się w pęcherzu.
Skuteczne środki na nietrzymanie moczu
Leczenie nietrzymania moczu można wspomóc odpowiednimi tabletkami na nietrzymanie moczu, które dostępne są w aptekach bez recepty. Jednym z nich jest Incontinox, który zawiera wiele substancji, korzystnie wpływających na pracę pęcherza moczowego. W leczeniu nietrzymania moczu pomaga również odpowiednia dieta, bogata w witaminę D oraz żurawinę. Zwłaszcza ta ostatnia znana jest wszystkim borykającym się z problemem nietrzymania moczu. Związki zawarte w żurawinie wspomagają proces leczenia nietrzymania moczu poprzez wytworzenie nieprzyjaznego środowiska dla bakterii, które nie będą rozmnażały się w pęcherzu i osadzały na ściankach cewki moczowej.
Podsumowując, nietrzymanie moczu to trudna sytuacja, której nie należy lekceważyć. Może ona mieć zróżnicowane podłoże i może wskazywać na obecność różnych, ciężkich chorób, takich jak przerost prostaty. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza możemy również poprawić funkcjonowanie swojego pęcherza poprzez odpowiedni trening mięśni i dzięki odpowiednim suplementom, które wzbogacą naszą dietę o elementy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania pęcherza.