Pojawiające się znienacka wysypki czy zaczerwienienia na skórze twarzy oraz ciele mogą mieć różne przyczyny. Czasem to kwestia zmiany środków do pielęgnacji, proszku lub płynu prania czy chwilowe mechaniczne podrażnienie skóry, które bardzo szybko zniknie. Jednak może być to również objaw choroby, która wymaga odpowiedniej diagnozy oraz leczenia.
Dermatozy, czyli choroby skórne
Widoczne zmiany skórne bywają objawem jednej z popularnych z chorób skóry, które – w większości – skutecznie można leczyć z pomocą różnego typu środków zaleconych przez dermatologa. Choroby te mają rozmaite podłoże, np. bakteryjne, wirusowe, grzybicze, alergiczne, genetyczne, ale etiologia wielu z nich jest także złożona i nie zawsze w pełni wyjaśniona.
Przykłady chorób skórnych, manifestujących się rozmaitymi zmianami na ciele:
- półpasiec,
- grzybica stóp czy pachwin,
- świerzb,
- pokrzywka,
- wyprysk kontaktowy,
- różyca,
- czyrak,
- trądzik,
- opryszczka,
- jęczmień.
Problemy dotyczące nie tylko skóry
Nie zawsze jednak zmiana skórna świadczy wyłącznie o problemach zdrowotnych na jej poziomie. Przykładem może być choroba Duhringa, związana z nietolerancją glutenu, która objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, a jej podłoże jest autoimmunologiczne. Podobnie jest w przypadku tocznia rumieniowatego układowego, który zalicza się do chorób tkanki łącznej.
Również wiele chorób rzadkich (występujących u mniej niż 5 osób na 10 tys.) manifestuje się poprzez zmiany skórne. U osób z chorobą Fabry’ego występuje czerwono-purpurowa wysypka, w przypadku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego jest to rumień brzeżny, a u chorujących na mastocytozę układową pojawia się zaczerwienienie oraz świąd. W związku z tym należy zachować czujność, jeśli wdrożone leczenie zmian skórnych nie przynosi rezultatu lub problem ma charakter nawracający.
Na pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi
Diagnostyka chorób rzadkich stanowi ogromne wyzwanie ze względu na sporą liczbę objawów, z którymi zgłaszają się pacjenci. W związku z różnorodnością tych symptomów bardzo łatwo pomylić je z innymi popularnymi chorobami. To powoduje, że wiele tych osób przez długie lata nie uzyskuje właściwej diagnozy i tym samym nie może poddać się odpowiedniemu leczeniu. Chce to zmieniać Fundacja Saventic, która oferuje bezpłatne wsparcie w diagnostyce.
Lekarze Fundacji, specjaliści w zakresie chorób rzadkich, przy wsparciu algorytmów analizują udostępnione dane medyczne. Jeśli istnieje podejrzenie choroby rzadkiej, Fundacja udziela dalszego wsparcia w zakresie wskazania miejsc, do których należałoby się zgłosić. Wszystkie te działania są w pełni bezpłatne dla pacjentów, a więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie Fundacji. Witryna zawiera także obszerną bazę materiałów edukacyjnych dotyczących chorób rzadkich.