Degeneracja plamki żółtej. Choroba związana z wiekiem

0
1039
Degeneracja plamki żółtej

Osoby starsze mogą borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wśród nich jednym z poważnych schorzeń są choroby oczu, które utrudniają im normalne, aktywne funkcjonowanie. Wzrok to w końcu jeden z naszych najważniejszych zmysłów i jakiekolwiek jego zaburzenia poważnie wpływają na naszą percepcję świata i możliwości. Niestety, degeneracja plamki żółtej to częste schorzenie osób starszych. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Suche i mokre AMD

Związana z wiekiem degeneracja plamki żółtej (AMD) to często pojawiające się schorzenie, które dotyka coraz szerszych kręgów ludzi. Jego przyczyny nie są dokładnie poznane, ale mogą wiązać się między innymi z wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wolne rodniki czy związki chemiczne, które zaburzają przemianę materii w komórkach siatkówki oka. AMD może być podzielone na dwa typu: tak zwane suche i mokre (wysiękowe) AMD.

Suche AMD występuje znacznie częściej i polega na zaniku komórek nerwowych. Z tego powodu widzenie stopniowo pogarsza się, aż dochodzi do wyraźnych ubytków w zakresie zmysłu wzroku. Niestety nie opracowano jeszcze skutecznej metody leczenia tego rodzaju AMD.

Mokre AMD to z kolei rzadsze, ale szybciej postępujące schorzenie. W skrajnych przypadkach prowadzi do utraty wzroku w ciągu kilku dni, dlatego nawet pierwsze symptomy choroby wymagają natychmiastowej konsultacji okulistycznej. Wysiękowe AMD polega na narastaniu błony podsiatkówkowej w centralnej części siatkówki, co prowadzi do zniszczenia komórek odpowiedzialnych za widzenie. Leczenie wysiękowego AMD prowadzone jest poprzez bezpośrednie podawanie zastrzyków do oka.

Objawy AMD

Diagnoza AMD jest utrudniona przede wszystkim ze względu na fakt, że objawy schorzeń plamki żółtej nie są charakterystyczne. We wczesnym stadium choroby zazwyczaj żadne zmiany nie są obserwowane przez pacjenta, ponieważ zwyrodnienie nie powoduje bólu. Dopiero w późniejszym stadium pojawia się widzenie nieostre z bliska i z daleka, a centralna część obrazu staje się zamazana i “przesłonięta”. Wraz z rozwojem choroby obszar ten powiększa się, pojawia się problem z rozpoznawaniem kolorów i szczegółów kształtów. Dodatkowo w wysiękowym AMD pojawia się faliste zakrzywienie obrazu.

Diagnostyka choroby

Niewielkie zmiany w początkowej fazie choroby utrudniają jej rozpoznanie, ponieważ pacjenci nie skarżą się na żadne problemy. Z tego względu bardzo ważne są regularne badania kontrolne, które już na wczesnym etapie mogą wykryć degenerację plamki żółtej.

Warszawski Szpital Okulistyczny specjalizuje się między innymi w rozpoznawaniu zaburzeń plamki żółtej. W tym celu wykonywane są między innymi tak nowoczesne badania jak OCT – optyczna tomografia oka, pozwalająca dostrzec jego dno. Na podstawie wyników wszystkich badań, zaleconych przez lekarza, możliwa jest ocena stopnia degeneracji plamki żółtej, rozpoznanie rodzaju choroby i podjęcie prawidłowego leczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ